BRITA daha sağlıklı gezegen okyanus dalgaları

Daha sağlıklı bir gezegen

Atmak yerine filtrelemeyi seçin

BRITA tarihi su bardağı

Su, dünya yüzeyinin yüzde 70’ini kapsar. İnsanlar için temel olan değerli bitkilerden ve hayvanlardan oluşan bir alemi içerir. Ve buna bakmak da şaşırtıcı. Ancak yıllar geçtikten sonra şimdi, çok sayıda plastik şişe dahil olmak üzere çöp yığınları okyanuslarımızda yüzüyor. BRITA su filtreleri ile değişiklik zamanı: çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunur.

Dünyanın okyanuslarındaki atık yığınlarında, pek çok plastik şişe; plastik torba, çakmaklar ve çeşitli plastik eşyalar ile birlikte suyu kirletir.

Plastik şişeler yaklaşık olarak 400 yıla varan bir ömre sahip

Sorun: doğanın bir plastik şişeyi biyolojik olarak yok etmesi 400 yıl sürüyor. İlk önce, büyük parçalar daha küçük parçalara ayrılıyor. Sonra, siz kumsalda çıplak ayakla yürürken görünmez biçimde ayaklarınıza yapışıyor. Balinalar, yunuslar ve diğer okyanus sakinleri plastik atıkların tuzağına düşüyor ve ölüyorlar. Mercan, yüzen atıkla yok oluyor ve balıklar plastiği gıda ile karıştırıp yiyorlar. Bu, mikroplastiklerin nihai olarak nasıl besin zincirimizde yer edindiklerini açıklamaktadır. Ancak plastiklerin sebze çorbamızda hiçbir yerinin olmadığı hâlen bir olgudur.

Ayrıca, okyanuslarımızdaki plastik atık kumsallara vurduğunda, pek çok turistik yere bir tehdit teşkil eder ve yerel popülasyonları geçim kaynaklarından mahrum eder. Kıyısal alanlardaki çiftçiler, tuzdan arındırma tesisleri ve hidroelektrik santralleri de insan kaynaklı çöpten zarar görür.

Plastiklerin düşüncesiz kullanımı ve plastik atığın sorumsuz işlenmesi dünya genelinde okyanuslar için ölümcül sonuçlar doğurur. Tüketiciler olarak, plastik atığı azaltarak gezegenimizin sağlığına aktif biçimde katkıda bulunabiliriz. Her bir küçük adım değerlidir!

BRITA sağlıklı gezegen Fill&go Vital kadın park

Burada BRITA’da, bu henüz trend haline gelmemişken geri dönüşüm konusunda düşünmeye başladık. Amacımız sadece çevreye adil biçimde davranmak. - Markus Hankammer, CEO BRITA Group

BRITA ile filtrelenmiş suyla çevreye özen göstermek

Su içmekten keyif alan insanlar susadıklarında hemen plastik su şişelerine ulaşmayı tercih ediyorlar. Bunlar cam şişelerden daha hafif ve önemli ölçüde daha az maliyetli. Bunun yerine BRITA ile filtrelenmiş su içerken paradan tasarruf edebilir – ve çevrenin korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

BRITA’da, ürünlerimizin çevreye olan etkisini son derece önemseriz. Esasen, öyle çok önemseriz ki, onları bilimsel olarak test ettiririz. Bulgulara göre, bir litre BRITA ile filtrelenmiş su, bir litre şişelenmiş suya kıyasla 25 kata kadar daha az CO2 üretir. Neden? Bir BRITA MAXTRA+ filtresi, aksi durumda bir şişede satın alınabilecek litrelerce suyu filtreler.

Ürünlerimiz daha az atık üretir, daha az doğal kaynak kullanır ve taşıma maliyetlerinden tasarruf sağlar. Toplamda, bu daha küçük bir karbon ayak izine ve daha sağlıklı bir gezegene katkıda bulunur. Örneğin, sadece 2017’de BRITA ile filtrelenmiş su 300.000 tonluk CO2 emisyonunu önlemiştir. Bu, yıllık 150.000 araçlık karbon emisyonuna eşdeğerdir!

Plastik atığı azaltmanın daha fazla yolu

  • Oyuncaklar, aksesuarlar, mobilya veya ev cihazları için plastiğe alternatif olanları değerlendirin.
  • Plastik ambalajdan kaçının: plastik olmayan ambalajla sunulmaları nedeniyle daha maliyetli ürünler gezegene iyi bir yatırımdır.
  • Mümkünse plastik torbaları kullanmayın ve kullanırsanız, bunları tekrar kullanın.
  • Çöpü ayırın: plastik atığı genel geri dönüşüm sistemine atın (varsa).
  • Streç film yerine, parşömen kağıdı kullanın.
  • Çakmaklar veya jiletler gibi atılabilir ürünleri kullanmayın.
  • Hemen atmak yerine onarın.
  • Ayrıca, diğerlerine hediye olarak verdiklerinizi düşünün.

BRITA ile çevreyi koruyun.

Atık ve karbondioksiti ne kadar azaltabileceğinizi hesaplayın!

Günde ne kadar su içiyorsunuz?

1 litre

2 litre

3 litre

4 litre

5 litre

Yılda ne kadar atık üretiyorsunuz

PET şişeleri

MAXTRA filtre


{{values.kgbottle}}kg

{{values.kgfilter}}kg

BRITA MAXTRA filtreleri yılda {{values.kgdifference}} kg atık azaltmanıza yardımcı olur.

Karşılaştırma şuna göre hesaplanmıştır: Kasım 2021 rakamlarıyla 1,5 lt pet şişe (0,035 kg) ve MAXTRA filtre (0,149 kg), değerler yuvarlanmıştır.

Yılda ne kadar CO2 üretiyorsunuz

PET şişeleri

MAXTRA filtre


{{values.co2bottle}}kg

{{values.co2filter}}kg

BRITA MAXTRA filtreleri yılda {{values.co2difference}} kg CO2 salınımını azaltmanıza yardımcı olur.

Karşılaştırma şuna göre hesaplanmıştır: Dahili hesaplama bilimsel çalışmalara, yuvarlanan sayılara ve 2021 Kasım rakamlarına göre yapılmıştır.

Sürdürülebilirliği desteklemeye …

-{{values.kgdifference * counterAnimation | round}}kg

-{{values.co2difference * counterAnimation | round}}kg

… ve çevreyi korumaya yardımcı olun.

Hesaplama eşit tüketim değerlerine göre yapılmıştır.

Geri dönüşüm: daha iyi bir gelecek için birlikte çalışma

BRITA’da, çevreye verilen zararları azaltmak için çalışıyoruz. Filtreleri geri dönüştürmek, kaynak kullanımını azaltmanın ve çevreyi pozitif olarak etkilemenin harika bir yoludur.

Şu bir gerçek ki, BRITA 1992’de müşterilere bir geri dönüşüm programı sunan dünyanın ilk su filtresi üreticisidir. Günümüzde, profesyonel filtrelerimizin ve çoğu MAXTRA+ filtrelerimizin yüzde 50’sinden fazlası, Taunusstein’daki geri dönüştürme tesisimizde geri dönüştürülmektedir ve geri kazanılan iyon değiştirici reçine yeni filtrelerde kullanılmaktadır.

Münferit ülkeler için düzenli olarak geri dönüşüm şemaları oluşturma olanağını değerlendiriyor ve şu anda bunları seçili pazarlara sunuyoruz. Çevresel faydalara, ekonomik faktörlere ve mevzuat hükümlerine uyum sağlamak zor olabilir, ancak daha iyi bir geleceğe katkıda bulunma ihtiyacını anlıyor ve daima gelişmek için çaba sarf ediyoruz.

Ülkenizdeki filtre kartuşlarını atmanın en iyi yolunu buradan öğrenin.

Karbon ayak izi

Eine Frau trinkt Wasser aus der BRITA Wasserfilterflasche Model Vital

Bir karbon ayak izi, çevresel bir göstergedir. Belirli bir zaman aralığında belirli bir eylem veya ürün ile üretilen karbon emisyonu miktarını gösterir. Konsept, 1994 yılında davranışlarımızın ve ekonomik faaliyetin çevre üzerindeki etkilerini öğrenmek için araştırmacılar Mathis Wackernagel ve William Rees tarafından geliştirilmiştir.