BRITA personal hydration needs woman drinking

Günde ne kadar su içmelisiniz?

Kişisel hidrasyon ihtiyaçlarınız

BRITA kişisel hidrasyon ihtiyaçları su bardağı

Su içme ihtiyacınızı karşılayın – bu, bir uyarı olarak sıklıkla duyduğumuz bir şey. Bazen, başkalarından bir yorum olarak ancak sıklıkla vicdanımızın bir konuşması olarak. İçme suyu yaşam için esastır, size neden ve ne kadar ihtiyacınız olduğunu söylüyoruz.

Oksijen ile birlikte, su yaşamın temelidir. İnsan vücudunun yüzde 50 ila 70’i sudan oluşur.

Hidrasyon ihtiyaçlarınız: Su içmek neden bu kadar önemli?

Yeterince su içmek vücudumuzun bedensel işlevleri kolaylıkla yapmasına yardımcı olur. Vitaminler, karbonhidratlar ve protein uygun biçimde çözünür, enzimsel reaksiyonlar düzgün biçimde gerçekleşir, var olan besleyici maddeler hücrelere girer ve toksinler dışarıda kalır. Bağışıklık sistemimizi destekleriz, cildimiz parlar ve genel olarak iyi hissederiz. Hatta vücudumuzun sıcaklığı düzenleme, kas yapma ve yağ yakma yeteneği bile su tüketimiyle bağlantılıdır.

Peki, günde ne kadar su içmelisiniz? Bir yetişkin nefes alma, yemek sindirme ve terleme yoluyla ortalama günde 1,5 ila 2 litrelik su kaybeder. Hareketsiz kalınan dönemlerde bile. Ve bu 1,5 ila 2 litrelik su tekrar yerine konmalıdır. Sıcak iklimlerdeki atletlerin ve orada yaşayanların su içme ihtiyaçları için daha da fazla su tüketmeleri gerekir.

Yetişkinler, çocuklar, yaşlılar – yaş, kilo ve yaşam tarzı içilecek doğru su miktarını etkiler. İster hasta olun ister sağlıklı. Beslenmeniz de önemli bir rol oynar. Örneğin, vejetaryenler ve büyük miktarlarda meyve ve sebze tüketenler yedikleri yemek yoluyla hidrasyon ihtiyaçlarının bir kısmını karşılar.

BRITA hidrasyon ihtiyacı parkta yoga yapan kadın

Her şey sudan gelir ve her şey suya çözünür. - Miletli Thales, Yunan Filozofu 625-547 BC

Günde ne kadar içmeliyim?

Sağlıklı bir yetişkinin kilo başına her gün yaklaşık 35 ml su içmesi gerekir. En azından bilimsel kuruluşların genel kılavuz ilkelerine göre. 50 kilogram ağırlığındaki bir kişinin 1,7 litre, 60 kilogram olan kişinin 2,1 litre, 70 kilogram olan kişinin 2,4 litre ve 80 kilogram olan kişinin 2,8 litre içmesi gerekir. Genel kural: ne kadar ağırsanız o kadar fazla suya ihtiyacınız vardır.

Çok fazla su tüketmek diye bir şeyin olmadığını mı düşünüyorsunuz? Çok fazla su içmek de yeterince içmemek kadar kötüdür. Önerilen günlük miktar, böbreklerinizin ve kalbinizin kaldırabileceği miktarı yansıtır.

Günde ne kadar su içmeniz gerektiği de yaşın yanı sıra beslenmeye, aktivite düzeyine ve iklime de dayanır. Tüm öğleden sonra durmaksızın hoplayan zıplayan delidolu bir çocuğun, zamanını yatağında başını kendi sihirli dünyasına gömen bir kitap kurdundan daha fazla su içmesi gerekir. Bu nedenle, ne kadar susamış olduğuna bakılmaksızın sağlıklı bir çocuk için öneriler yaklaşık olarak günde 1,1 litredir.

Yaşlıların daha düşük bir susamışlık hissi vardır ve genellikle daha az içerler. Sonuçları kardiyovasküler sorunlardan bağışıklık sisteminin zayıflamasına kadar uzanabilir. İdeal olarak, yaşamı tehdit edici susuzluktan korumak için günlük 1,5 litrelik su içmelidirler.

Doğru içim

BRITA personal hydration need woman drinking water
  • Her güne bir bardak su ile başlayın – tazeleyicidir, geceden sonra azalan rezervleri yeniler ve vücudun toksinlerini atar.
  • İlk litreyi sabah için.
  • İş yerinde masanızda veya kolunuzun uzanabileceği bir yerde bir şişe tutun.
  • Günlük sınırınızı belirlemek için büyük bir şişe kullanın.
  • Her yemekle bir bardak su için.
  • Suyu beraberinizde taşıyın.
  • Su içmeye ek olarak, taze meyve ve sebzeler bakımından zengin bir beslenme uygulayın.
  • Böğürtlen, limon veya otları ekleyerek suyunuzu kalitesini artırın.
  • Bir bardak su ile birlikte kahve ve alkolsüz içecekler için.
  • Fiziksel aktivite esnasında su için.

Ne içmeliyiz?

Su, su, su açık ve basit bir yanıttır. İdeal olarak, katkısız, daha temiz, daha taze su. Limonata, kola, meyve suyu gibi alkolsüz içecekler vücudun fiili olarak çalışmaya başlamadan önce işlemesi gereken şeker, tat artırıcıları ve aromaları içerir. Üstelik, tatlı içeceklerdeki asit veya fosfat su ihtiyaçlarımızı artırır.