BRITA coffee couple drinking coffee

Kahve nasıl yapılır: lezzetli tadın sırrı

Günlük dozdan lezzete

BRITA kahve taneleri

Bir tarafta ritüel ve zevk, bir yaşam tarzı, diğer tarafta – kahve uzunca bir süredir incelik olmuştur. Kahve düşkünleri ve uzmanlar, yüksek kaliteli çekirdeklere, özel kahve makinelerine ve otomatik kahve makinelerine güvenir. Fakat ayrıca doğru suyla yapıldığında kahvenin en iyi tada sahip olduğunu bilirler.

15. yüzyılda tüm dünyayı fethinden bu yana kahve, insanların her sabah yataktan kalkmalarına yardımcı olmuştur. Uzun çalışma günlerimizi geçirmemizi sağlar, alışveriş gezilerimizde karton bardaklar içinde bize katılır ve samimi bir akşam yemeğine kusursuz bir bitiriş olur. Günümüzü yapılandırır, kültürler ve insanlar arasında köprü kurar.

Kusursuz kahve

Espresso, americano, cappuccino ve buzlu kahve – bir kupadan, Fransız tarzı kaptan veya karton bardaktan içilir. Kahvenin birçok türü vardır ama kahvenizi nasıl içtiğiniz yaşam tarzınıza bağlıdır. Çekirdekler ve su, tadı belirleyen şeydir.

Bir bardak kahve, yaklaşık olarak yüzde 98 sudan oluşur. Suyun, kahvenin tadını önemli ölçüde etkilendiğini düşündüğünüzde, bu oldukça yüksektir. Minerallere ek olarak, su kireç ve klor gibi diğer elementleri – kahvenizin tadını bozabilecek, hatta yüksek kaliteli Arabica çekirdeklerinin belirgin aromasını değiştirebilecek maddeleri içerebilir. Kahve uzmanları, taze su kullanmanın kahveyi yapmanın en iyi yolu olduğunu bilir.

BRITA kahve latte macchiato

Kahve, yaklaşık olarak yüzde 98 sudan oluşur

Filtrelenmiş su kahvenize sınıf atlatır

Su filtreleri, suyunuzdaki kireci, klor veya klor bileşenleri gibi tadı bozan maddeleri azaltır. Sonuç: su daha temiz ve daha taze tada sahip olur – yani kahveniz daha lezzetli hale gelir.

Kahve efsaneleri

BRITA coffee women in kitchen drinking coffee

Kahvenin keşfi efsanelerde saklıdır. Birisi belirli türde bir çekirdeği yiyen Arap çoban bir çocuğun, keçisinin etrafta enerjik biçimde sıçrayıp oynadığını anlatır. Başka birisi, çekirdekleri denedikten sonra çok acı olmaları nedeniyle bunları ateşe atan bir keşişten bahseder. Anında, aromatik bir koku burunlarına gelir. Şaşırarak kavrulan çekirdeklerden demleyip içerler. O günden bu yana sabah duasında hiçbir zaman yorgun olmazlar.

Kahve makineniz ve mutfak cihazlarınız için yeni bir yaşam

Uluslararası baristalar, filtrelenmiş suya güvenirler. Müşteriler için lezzetli kahve yapmaya ek olarak, kahve makinelerinde ve otomatik kahve makinelerinde kireç birikimini de önler. Onarım maliyetlerini ve hayal kırıklığını azaltma.

Ayrıca, cihazların kullanım ömrü uzar ve daha parlatılmış görünür. Bu da hem bir kafe hem de eviniz için eşit oranda çekicidir.

Kahve notları

  • Bir kahve ağacı yıllık yaklaşık olarak 0,5 ila 0,8 kilogram ham kahve üretir.
  • İki ana kahve türüne arabica (Coffea arabica) ve robusta (Coffea canephora) denir.
  • Brezilya dünyanın bir numaralı kahve ihracatçısıdır.
  • Çok sayıda kahve çeşidinin karışımına harman denir.
  • Yüksek rakımlı kahve 900 ila 1.200 metre arasındaki rakımlarda yetişir.
  • Dünyanın en iyi kahvelerinden birine ‘kopi luwak’ denir – çekirdekleri Endonezya’da yaşayan misk kedilerinin (luwak) sindirim borusunda fermente olur.
  • Finliler kahve tüketiminde dünya şampiyonudur.