beşlik çakan eller

BRITA filtreler için geri dönüşüm

BRITA filtreler nasıl geri dönüştürülür?

Yiyecek ambalajlarımızda, mutfak aletlerimizde veya arabalarımızda: Günlük hayatımızı plastik olmadan hayal etmek imkansız. Ne de olsa plastik, hafif oluşu ve kolay şekillenebilirliği sayesinde oldukça pratiktir. BRITA olarak, hem ev tipi su filtresi hem de iş ortaklarımız için ürettiğimiz profesyonel filtrelerimizde plastik kullanıyoruz. 

En iyi su filtresi deneyimi için, plastiğe ek olarak farklı materyaller de kullanıyoruz. "BRITA geri dönüşümü destekliyor mu?" diye merak ediyorsanız, 1992 yılından beri geri dönüşüm programımız devam ediyor. Böylece hem kaynaklarımızı hem de çevreyi koruyoruz. 
 

Biyolojik bazlı plastikleri hiç duydunuz mu?

Ürünlerimizde çevre dostu ve geri dönüştürebilen biyolojik bazlı plastikleri artan bir ivmeyle kullanıyoruz. BRITA materyalleri ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

BRITA geri dönüşüm programı - 1992'den beri

"Neden BRITA filtre geri dönüşümünü iş ortaklarımızla birlikte kendi başımıza yapabilecekken başkalarına bırakalım?" BRITA'nın kurucusu Heinz Hankammer, 1992'de su filtreleri için BRITA geri dönüşüm programını başlattığında bu soruyu sormuştu. O zamanlar, bu gerçekten vizyoner bir bakış açısıydı! 

Anında eyleme geçtik: O zamandan beri, su filtrelerimizi Almanya'daki merkezimize aktarıyor ve kendi tesislerimizde ayrıştırarak BRITA geri dönüşüm sürecine alıyoruz. Ayrıca filtre bileşenlerimizi de kendimiz geri dönüştürüyor ve yeni su filtrelerimizde kullanıyoruz. Yani, kapalı döngü üretimi gerçekleştiriyoruz. 
 

BRITA su filtrelerinin en önemli bileşenlerini kullanan şirket içi geri dönüşüm programımızın nasıl çalıştığını öğrenin.

Toplanmış BRITA su filtresi

Plastik kaplama

Plastik kaplamayı önce tesislerimizde parçalıyor ve ardından iş ortaklarımıza aktarıyoruz. Onlar plastikleri temizleyip ayırdıktan sonra öğüterek granül haline getiriyor. Ardından plastik endüstrisi bunları yeni plastik parçaların üretiminde kullanıyor.

Bir kutuda aktif karbon

Aktif karbon

BRITA geri dönüşüm programımız doğrultusunda aktif karbonu tedarikçilerimize iade ediyoruz. Onlar aktif karbonu yeniden işliyor ve atık su arıtımı gibi çeşitli filtreleme işlemlerinde tekrar kullanıyor. 

Elde iyon değiştirici

İyon değiştirici

İyon değiştiricileri kendi tesisimizde yenileyerek yeni filtrelerde kullanıyoruz. BRITA filtre geri dönüşüm işlemi sayesinde iyon değiştiricileri aynı kalite ve performansla yeni filtrelerimizde kullanabiliyoruz. Bu gerçekten sürdürülebilir!

75 saniyede BRITA filtre geri dönüşümü

Su filtresi için BRITA geri dönüşümünün nasıl yapıldığını öğrenmek ister misiniz? MAXTRA filtremizi örnek olarak kullandığımız videomuza göz atın.

BRITA logosuyla animasyon dünya

Çevre için harika ve çok akıllıca: BRITA geri dönüşüm programımız sayesinde, su filtrenizin neredeyse tüm bileşenlerini geri dönüştürüyor ve üretim döngüsüne yeniden kazandırıyoruz.  

Dünya genelinde BRITA filtre geri dönüşümü

BRITA geri dönüşüm programı Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya, İsviçre, Belçika ve Hollanda gibi birçok Avrupa ülkesine yerleşmiş durumdadır. Birçok ticari ortağımızın iş birliğiyle, BRITA su filtrelerini topluyor ve Almanya'da bulunan merkezimize aktarıyoruz. 

Asya'daki su filtrelerini Almanya'ya göndermiyoruz. Bunun yerine geri dönüşümü gerçekleştirmek için yerel iş ortaklarımızla çalışıyoruz. 

BRITA üretim tesisi Bad Camberg/ Almanya

BRITA üretim tesisi Bad Camberg / Almanya: Yenilenmiş iyon değiştiriciler de dahil olmak üzere BRITA su filtresini burada üretiyoruz.

Türkiye'de BRITA filtre geri dönüşümü

Plastik atığa ve atık suya sebep olmadan iyi su içmek için BRITA’yı tercih edenlere güzel bir haberimiz var:

Geri dönüştürmek üzere kullanılmış MAXTRA+ filtrelerinizi alıyoruz! Kullandığınız filtreleri çöpe atmak yerine bize gönderin, biz de daha sürdürülebilir bir dünya için bu filtreleri geri dönüştürelim. Üstelik 6 FİLTRE biriktirirseniz, gönderim ÜCRETSİZ. Tek yapmanız gereken biriktirdiğiniz 6 filtreyi, Yurtiçi Kargo’ya 953437500 numaralı firma kodumuzu belirterek ÜCRETSİZ olarak teslim etmeniz. 

Siz de filtreleri geri dönüşüme kazandırabilir, çevreye pozitif bir etki bırakabilirsiniz.